I letos Jihočeská hospodářská komora připravila pro žáky 7. – 9. tříd, pedagogy a rodiče Burzy středních škol a odborných učilišť, které se uskuteční v 8 jihočeských městech. Tradiční akce nabídnou přehlídku studijních oborů, pestrý program s ukázkami z výuky či možnost setkat se se zástupci škol a firem a získat informace o přijímacím řízení. Vstup pro veřejnost na burzy škol je zdarma.
Deváťáci vybírají studijní obory. Pomoci jim mohou jihočeské Burzy středních škol a odborných učilišť
„Díky silným populačním ročníkům se budou počty žáků hlásící se na střední školy v následujících několika letech vyšší. Volba správného oboru a školy, která bude děti nejen bavit, ale v jejímž oboru budou v budoucnu hledat uplatnění, je proto klíčová,“ myslí si Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory, která již tradičně na podzimní měsíce připravila Burzy středních škol a odborných učilišť. Ty se letos uskuteční v průběhu října a listopadu v 8 jihočeských městech.
„Přidanou hodnotou těchto akcí je bezesporu možnost navštívit burzu v regionu vašeho bydliště, kde si však můžete prohlédnout nejen stánky škol z blízkého okolí, ale i dalších měst,“ říká Luděk Keist a dodává, že návštěvníci často oceňují možnost promluvit si přímo se zástupci škol, kteří s volbou oboru či studia mohou poradit. Žákům základních škol jsou k dispozici také pracovníci Úřadu práce, se kterými si mohou zájemci vyzkoušet osobnostní testy, jejichž výsledky mohou napovědět o dalším profesním směřování.
Letošní burzy startují akcí ve Vimperku, následovat bude Třeboň, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Tábor a celou sérii podzimních přehlídek škol završí burza v Prachaticích. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program. Vystavující školy totiž na svých stáncích představí aktivity z výuky, ale i využívané technologie, spolupráce se zahraničními partnery v rámci výuky cizích jazyků nebo zábavná stanoviště. „Právě tak si žáci mohou nejlépe představit, co je na daném oboru či škole čeká a jestli je vůbec obor bude bavit a budou se mu chtít věnovat i po absolvování studia,“ zmiňuje Luděk Keist s tím, že velký potenciál má v dnešní době oblast informačních technologií. Odborníci potvrzují, že s přibývající digitalizací se bude zvyšovat poptávka po IT specialistech a růst tohoto sektoru znamená stabilní pracovní příležitosti pro ty, kteří se rozhodnou pro tuto cestu. Neméně důležitou oblastí budou i řemesla a stavební obory. Trh práce dlouhodobě nenachází zručné truhláře, elektrikáře, zedníky, ale i klempíře či instalatéry.
Dle Národního pedagogického institutu (NPI) a jeho průzkumu z roku 2021 je nejsilnějším faktorem pro výběr školy právě zájem o obor nebo blízkost školy v okolí bydliště. Žáci směřující na maturitní obory také většinou uvažují o vzdělání na vysoké škole a nepřizpůsobují tak výběr středoškolského studia nabídce zaměstnání v regionu či uplatnění na trhu práce jako jejich vrstevníci z učilišť. Dle průzkumu NPI hraje roli také prospěch – špatné studijní výsledky jsou totiž jedním z důvodů, proč pětina učňů volí učební obory, které však mají velký potenciál z již zmíněných důvodů nedostatku kvalitních pracovníků na trhu práce.
Právě i informace o uplatnění po absolvování maturitních i učebních oborů mohou žáci základních škol získat na burzách, a to i od personalistů firem z regionu, které středoškolákům nabízí praxi či placenou brigádu již během studia. „Akce probíhají i v odpoledních hodinách, mohou se tak zúčastnit i rodiče. Vstup pro všechny návštěvníky je bezplatný. Vezměte své děti na pestrou přehlídku a pomozte jim s výběrem studia, co je bude bavit,“ vyzývá na závěr Luděk Keist.
Termíny, místa konání a více informací o jednotlivých akcích naleznete na webu www.burzyskol.cz.
Galerie
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
České firmy objevují potenciál starších zaměstnanců. Pomáhá i soutěž Fajn firma 55+
Firmy čelí rekordnímu nedostatku pracovní síly, kdy přes 300 tisíc pracovních míst zůstává neobsazených. Přesto přetrvávají předsudky vůči zaměstnávání starších osob, které jsou vnímány jako méně flex...
Vysoké náklady na pracovní sílu a byrokracii vidí české firmy jako největší překážky na cestě k úspěchu v roce 2025
Vysoké náklady na pracovní sílu, nedostatek kvalifikovaných pracovníků a také nadměrná byrokracie – to jsou podle Hospodářské komory ČR hlavní výzvy pro rok 2025, ze kterých mají tuzemské firmy obavy....
Hospodářská komora představila českým europoslancům své priority pro mandát nové evropské komise
Prezident HK ČR Zdeněk Zajíček představil Evropskému parlamentu klíčová doporučení podnikatelů pro nový mandát Evropské komise.