Aktuality

Evropský parlament dal zelenou odkladu pravidel pro udržitelnost. Pro některé firmy to znamená, že nikam pospíchat nemusí.

09. duben 2025
Tisková zpráva Legislativa a účetnictví Společenská odpovědnost

Evropský parlament včera schválil odklad účinnosti směrnic CSRD a CSDDD, které zavádějí nové povinnosti firem v oblasti udržitelnosti. Podle Hospodářské komory ČR jde o vítaný krok, který má za cíl získat čas pro projednání dalšího balíku návrhů na zjednodušení této legislativy. Díky těmto navrhovaným změnám by mohlo být v konečném důsledku z  rozsahu poviností  CSRD vyjmouto až 80 % firem.

Rozhodnutí Evropského parlamentu vítáme jako krok správným směrem. Těší nás, že se do Bruselu vrátila racionalita a zjednodušení složitých byrokratických opatření je bráno vážně,“ říká Alena Mastantuono, zástupkyně Hospodářské komory ČR v Bruselu.

Odklad účinnosti má za cíl získat čas, během něhož se projednají konkrétní parametry pro zjednodušení pravidel v oblasti udržitelnosti.

„Snahou Hospodářské komory nyní bude, aby v následujícím kroku byly přijaty zásadní změny, které z legislativy vyjmou co nejvíce firem, pravidla zjednoduší a sladí s další legislativou EU. Projednávání této změny ale potrvá minimálně dalšího půl roku, proto je důležité rychlé schválení odkladu. Odklad musí ještě potvrdit Rada, což v tomto případě znamená jen formalitu,“ vysvětluje Alena Mastantuono.

Schválený odklad se týká zejména směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), jejíž účinnost se posouvá o dva roky. Pro firmy, kterým vzniká povinnost reportovat za roky 2025 a 2026 se termín odkládá o dva roky. 

Směrnice CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive) se pak odkládá o rok pro první vlnu podniků, konkrétně podniky z EU s více než 5 000 zaměstnanci a čistým obratem vyšším než 1,5 miliardy eur, a podniky mimo EU, které dosahují tohoto obratu v rámci EU.

Tyto podniky budou muset pravidla uplatňovat až od roku 2028. Stejné datum bude platit i pro druhou vlnu podniků z EU s více než 3 000 zaměstnanci a čistým obratem vyšším než 900 milionů eur a také pro podniky mimo EU s obratem nad touto hranicí v rámci EU. Přesto podle Komory přichází úleva pro některé firmy příliš pozdě.

Některé podniky už musely jednat. Investovaly do poradenství, interních procesů i IT systémů, aby byly schopné požadavky plnit. Tyto náklady teď ztrácejí smysl – a firmám je nikdo nevrátí. To jen potvrzuje, že evropský přístup „nejdřív reguluj, pak oprav“ je neudržitelný a podkopává důvěru podnikatelů v předvídatelnost právního prostředí v sedmadvacítce,“ dodává Mastantuono.

Hospodářská komora dlouhodobě apeluje na to, aby evropská legislativa zohledňovala skutečné možnosti podniků, zejména malých a středních, a aby regulační zátěž nebyla uvalována bez jasné metodiky a přiměřeného přechodného období.

Podrobnosti o včerejším rozhodnutí najdete na stránkách Evropského parlamentu zde: https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-10-2025-0064_CS.html

Zdroj: www.komora.cz

Dokumenty


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

03. duben 2025
Legislativa a účetnictví

OSVČ stále využívají paušální výdaje. Komu se při výpočtu daně i po změnách vyplatí?

Podnikatelů, kteří při výpočtu daně z příjmů využívají výdajové paušály, v Česku postupně ubývá. Bonus je ale stále pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) výhodný, a to i po změnách legisl...

Přečíst celý článek
31. březen 2025
Tisková zpráva

Cla na dovoz aut do USA poškodí evropský průmysl a naruší transatlantické vztahy

Zavedení 25 % cel na dovoz automobilů a vybraných komponentů, které nebyly vyrobeny na území USA, představuje významné riziko pro stabilitu mezinárodního obchodu i samotný evropský průmysl. Uvedl to v...

Přečíst celý článek
24. březen 2025
Tisková zpráva

Flexibilní novela zákoníku práce, umělá inteligence, proměny firemní kultury: Klíčové oblasti, které ovlivní firmy v roce 2025

Oblast lidských zdrojů již nějakou dobu čelí dynamickým změnám, které nutí firmy přehodnocovat a přizpůsobovat své strategie. S novými výzvami souvisejícími nejen s technologickými inovacemi, změnou f...

Přečíst celý článek