Jihočeská hospodářská komora připravila projekt ušitý na míru svým členům. Projektem Vzdělávání zaměstnanců členských firem II chce Jhk podpořit zvyšování kvalifikace pracovníků s co nejnižším zatížením pro samotné firmy. Výhody ucítí zapojené firmy jak na svých bankovních účtech, tak i úsporou času ve svém kalendáři.
Firmy mohou získat podporu na vzdělávání zaměstnanců i bez papírování
Dotačních programů, díky kterým je možné získat příspěvek na vzdělávání zaměstnanců, je hned několik. Jedná se o výzvy Ministerstva práce a sociálních věcí, do nichž se podniky mohly přihlásit již dvakrát, či projekt Úřadu práce pod zkráceným názvem POVEZ II. Existuje však i další možnost, jak získat bezplatné vzdělávání, a to využít projektů organizací, které firmy sdružují. Firmám tak odpadá přílišná administrativa a organizace kurzů. Tu totiž přebírá realizátor projektu. Tento způsob se již osvědčil a aktuálně mají firmy v Jihočeském kraji možnost využít vzdělávání až za 30 milionů korun.
Komora nabídne až 400 kurzů
Kurzy, které nabídne Jihočeská hospodářská komora, se budou konat v celém Jihočeském kraji. Jhk tak naváže na již realizovaný projekt, který jde aktuálně do finále a který prověřil možnosti vzdělávání a spolupráce s firmami. „Získali jsme nejvyšší možnou hranici dotace na vzdělávání našich členů a je pro nás důležité, aby kurzy byly pro účastníky přínosem a my zvládli vše v pořádku zadministrovat. Zkušenosti máme již z předchozího projetu. Aktuálně bylo pro nás podstatné vybrat opravdu kvalitní dodavatele vzdělávání, kteří našim členům zajistí nejen širokou nabídku kurzů, ale i odbornost,“ vysvětluje Olga Bakker, manažerka projektu Vzdělávání zaměstnanců členských firem Jhk II, a dodává, že firmy si budou moci vybrat z téměř 400 různých kurzů.
Zájem je o manažerské i IT kurzy
V předchozím projektu byl ze strany firem nejvyšší zájem o výuku manažerských a měkkých dovedností, což potvrzuje i Bohumila Mikšíková z firmy Fruko-Schulz: „Podstatným přínosem byla možnost účasti zaměstnanců právě na těchto kurzech, které bývají dosti opomíjené, ale na pracovní výkon zejména vedoucích zaměstnanců mají velký vliv.“ Nyní se budou moci pracovníci členských firem Jhk vzdělávat kromě zmíněných kurzů také v oblasti IT, cizích jazyků či účetnictví, ekonomiky a práva. „Nově jsme také pro naše členy vytvořili takzvané akademie v rozsahu 48 hodin, určené pro konkrétní cílovou skupinu a pozici,“ upřesňuje Olga Bakker a vysvětluje, že členské firmy si budou moci vybrat z akademií nebo si je sestavit na míru svým potřebám: „Bude-li firma chtít kurz pouze pro svou skupinu pracovníků, i to je možné. Školení můžeme připravit i přímo ve firmě. Naopak těm firmám, kteří chtějí vyslat pouze jednoho či dva zaměstnance, bude k dispozici nabídka otevřených kurzů na našem webu, přičemž kurzy budou probíhat nejen v Českých Budějovicích, ale i v dalších našich pobočkách v kraji.“
Školení budou cílenější
„Podle zpětné vazby od firem vnímáme, že s vyššími nároky na práci s technologiemi, ale třeba i jazykovou vybavenost zaměstnanců, přichází nutnost zvyšovat znalosti a kvalifikaci zaměstnanců ve firmách, často i u těch nad padesát let. Právě proto je i podmínkou tohoto projektu minimální účast 10 % osob přesahující věkovou hranici 55 let,“ vysvětluje Olga Bakker a pokračuje: „Oproti minulému projektu jsme se také rozhodli zrušit vzdělávací plány, protože v průběhu realizace se měnily potřeby firem i jejich zaměstnanců. Docházelo také k fluktuaci přihlášených osob, což komplikovalo průběh projektu a jeho organizaci jak na straně Jhk, tak i na straně zapojené firmy. V nově startujícím projektu se tak budou zaměstnanci přihlašovat do kurzů průběžně odpovědí na pozvánky, které budou zapojeným firmám rozesílány.“ Důležité je ale připomenout, že ze strany dodavatelů vzdělávání bude také docházet ke zjišťování potřeb firem tak, aby se k účastníkům kurzů dostaly informace, které skutečně v praxi využijí.
Kdo se (ne)může zapojit?
Do kurzů se mohou zapojit všichni pracovníci členských firem Jihočeské hospodářské komory, kteří mají s daným zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti nebo smlouvu o výkonu funkce. Veronika Beierová z projektového týmu Jhk upozorňuje, že totožného kurzu financovaného z fondů Evropské unie se nemohou účastnit pracovníci dvakrát. „Stejně tak nelze zapojit osoby, které mají se svým zaměstnavatelem uzavřenou dohodu o provedení práce,“ dodává Veronika Beierová.
Firmy ušetří náklady i čas
Nejen finanční úspora je jedním z benefitů, který nový projekt Vzdělávání zaměstnanců členských firem Jhk II přináší. Zapojené firmy získají kurzy bezplatně, ale zároveň mohou významně ušetřit čas. Odpadne jim doba strávená porovnáváním cen na trhu a komunikací s dodavatelem, shánění školících prostor a mnohé další. „Členy Jhk, kteří se rozhodnou do projektu zapojit, seznámíme s podmínkami a zařídíme jim přidělení podpory de minimis v dostatečné výši. Její čerpání budeme hlídat na Jhk. Stejně tak dokumentaci potřebnou k doložení na ministerstvu zajistíme ve spolupráci s dodavateli,“ říká Veronika Beierová. Pozitivní zkušenosti s realizací projektu potvrzuje i Miroslav Bísek, jednatel společnosti BIBO Shoe a BIBO Stores: „Byla to pro nás velká úspora času a žádné starosti s výběrem vhodných školících firem, potažmo lektorů. Prostě jednoduše shrnuto full servis.“
Kurzy zrychlí adaptaci nováčků
Kromě úspory času a financí mohou být speciálně zaměřené kurzy dobrou formou networkingu, protože se na nich často setkávají zaměstnanci působící na podobných pracovních pozicích, kteří by se za běžných okolností nesetkali. „Věříme, že kurzy můžou také urychlit adaptaci nově přijatých pracovníků a celkově zvýšit konkurenceschopnost firmy díky nově nabytým znalostem z konkrétního oboru,“ vyzdvihuje další přínosy Olga Bakker. Tu doplňuje i Dana Ryvolová, ředitelka hotelu Zlatý anděl, jejíž zaměstnanci se v minulém roce prvního ročníku projektu také účastnili: „Zaměstnanci z managementu naší společnosti kurzy hodnotili jako vysoce přínosné pro jejich práci a profesní i osobnostní rozvoj. Jejich skutečný přínos pro firmu se projevil bezprostředně po konání kurzů. Pevně doufáme, že tato změna bude dlouhodobého charakteru.“
Firmy se mohou stále hlásit
Začátkem ledna zahájila Jhk registraci a první kurzy plánuje již na březen roku 2020. Realizovat je pak bude průběžně až do června 2022. Olga Bakker dodává, že proškolit by se za toto období mělo až 1200 zaměstnanců našich členů. Firmy přitom vyzývá, ať se zaregistrují co nejdříve: „Máte-li zájem, stačí se obrátit na projektový tým Jhk na adrese 110@jhk.cz, který vám rád poskytne další podrobnosti o jednotlivých kurzech i podmínkách účasti.“
Kurzy jsou realizovány díky projektu Vzdělávání zaměstnanců členských firem Jhk II, který je financován z Evropského sociálního fondu Evropské unie.
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Coursera on-line — vzdělávání pro uprchlíky zdarma
UNHCR Česká republika Vás srdečně zve na on-line zahájení programu Coursera pro uprchlíky v České republice.
Přehled aktuálních dotačních příležitostí z OP TAK pro podnikatelské subjekty
Na konci června Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo další výzvy do programů, které jsou určeny podnikatelským subjektům. Současně také vydalo i aktualizovaný harmonogram výzev. Nově tak mohou po...
Umělou inteligenci aktivně využívá zatím jen sedmina jihočeských firem, vyplývá z průzkumu Jhk
První seminář na téma umělá inteligence uspořádala pro podnikatele v úterý 28.11. Jihočeská hospodářská komora (Jhk). Umělou inteligenci (AI) vyzkoušela na jihu Čech pouze třetina firem, pravidelně ná...