Aktuality

Nejpozději od 26. března se do povinného testování zaměstnanců budou muset zapojit i malé firmy, odsouhlasila vláda

17. březen 2021
Byznys Koronavirus

Nejpozději od 26. března se do povinného testování zaměstnanců budou muset zapojit i malé firmy zaměstnávající nejméně deset osob. Vydání příslušného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví odsouhlasila v pondělí 15. března 2021 vláda.

Zaměstnavatelé s více než deseti zaměstnanci se od 26. března přidají k velkým a středním firmám, kterým Ministerstvo zdravotnictví kvůli špatné epidemické situaci pravidelné plošné testování už nařídilo. Malí zaměstnavatelé budou mít povinnost od 17. března antigenní testy zajistit a nejpozději 19. března své zaměstnance k testování vyzvat. Zaměstnanci budou povinni se testování podrobit. Stejně jako v případě velkých a středních firem bude testování povinné jednou týdně a výjimku budou mít lidé, kteří jsou plně očkovaní nebo prokazatelně prodělali covid v posledních 90 dnech. Podrobnosti k testování ve firmách jsou k dispozici na tomto místě. 

Vláda schválila také návrh zákona o kompenzacích osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby zohledňujících dopady epidemie onemocnění covid-19 v roce 2021. Právní norma, kterou chce kabinet v Parlamentu prosadit ve zrychleném řízení, umožní uhradit zdravotnickým zařízením a poskytovatelům sociálních služeb poskytujících zdravotní služby zvýšené náklady, které měli s péčí o pacienty s onemocněním covid-19 a zároveň refundovat ztráty způsobené nařízeným odložením běžné neakutní péče o pacienty.

Ministerstvo zdravotnictví odhaduje výpadek v příjmech a výdajích jen v segmentu nemocnic na 3,2 miliardy korun za každý měsíc pandemie. Platná úhradová vyhláška s takovým výkyvem ve financování nepočítala a bez zásahu státu by se zdravotnická zařízení dostala do značných ekonomických potíží, což by mohlo ohrozit dostupnost hrazených zdravotních služeb pro pacienty. Vláda proto chce situaci systémově vyřešit a zákonem uložit zdravotním pojišťovnám povinnost tyto zvýšené náklady kompenzovat.

Vláda se seznámila také s informací ministra zdravotnictví o průběhu očkovací kampaně. Podle údajů do 12. března bylo do České republiky dodáno 1 379 750 dávek očkovacích látek, proočkováno 999 395 jednotlivých dávek, přičemž téměř 300 000 osob obdrželo již druhou dávku vakcíny. Využito bylo 94 procent dostupných dávek s výjimkou posledních dodávek, které ještě nemohly být distribuovány na jednotlivá očkovací místa.

Vláda odsouhlasila také několik dílčích úprav platných protiepidemických opatření. Rozšířila okruh rodičů, jejichž dětem musí obce zajistit školní či předškolní péči, o starosty obcí, k drobným úpravám dojde od 19. března i u opatření omezujícím vstup do České republiky.

 

Zdroj: MPO 


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

17. prosinec 2024
Byznys

Příklady technologických, výzkumných a obchodních inovativních nabídek a poptávek

Přinášíme Vám příklady inovativních nabídek a poptávek v původním znění zprostředkovávaných EEN českým podnikatelům.

Přečíst celý článek
13. prosinec 2024
Byznys

Podnikatelské soutěže Firma a Živnostník roku ovládli CONTEG a Zlata Otavová

Celorepublikovým vítězem 19. ročníku podnikatelských soutěží se v kategorii MONETA Živnostník roku 2024 stala cukrářská technoložka Zlata Otavová. Titulem Volkswagen Firma roku 2024 se může pyšnit spo...

Přečíst celý článek
09. prosinec 2024
Byznys

Diverzifikace dodavatelských řetězců: Cesta k odolnosti v nejisté době

V posledních několika letech se firmy a podnikatelé po celém světě ocitli pod značným tlakem, jenž odhalil zranitelnost tradičních dodavatelských řetězců. Pandemie, geopolitické napětí či problémy s p...

Přečíst celý článek