Povinnost rovného odměňování je ukotvena již v zákoně. V praxi však rovnání rozdílů ve mzdách či platech žen a mužů vyžaduje především otevřený a vstřícný přístup zaměstnavatelů.
Rovné odměňování ve firmách a institucích není jen správné, ale i prozíravé
Hodnota práce a její srovnání při uplatňování transparentnosti je jedním z klíčových dílků skládačky, a proto MPSV připravilo tři publikace věnované právě hodnotě práce a jak na její srovnání, a to obecně i specificky z pohledu zaměstnavatelů, zaměstnaných a jejich zástupců.
Publikace mohou pomoci zaměstnavatelům, aby nastavili své mzdové systémy tak, aby byly transparentní. Zaměstnancům a zaměstnankyním pak lépe osvětlí jejích práva a možnosti ve vztahu k zaměstnavateli a rovnému odměňování. Obecná publikace pak shrnuje hlavní kritéria pro určení srovnatelné práce a uvádí i konkrétní příklady a kazuistiky ze soudních případů.
- Za stejnou práci stejný výdělek – Jak na to
- Za stejnou práci stejný výdělek – Jak na to z pohledu zaměstnavatele
- Za stejnou práci stejný výdělek – Jak na to z hlediska zaměstnanců a zaměstnankyň a jejich zástupců
Rovné odměňování ukládá zákon, nově i směrnice
V České republice platí již nyní zákoník práce, který ukládá zaměstnavatelům povinnost odměňovat stejnou práci nebo práci stejné hodnoty nerozdílně. Stejnou povinnost mají v různých obměnách i jiné země v rámci EU. De iure je tedy všechno v pořádku. Problém nastává v praxi, tedy de facto v realitě každodenního pracovního života. Zaměstnavatelé nemají povinnost mít zpracovaný písemný mzdový systém, nemají povinnost měřit rozdíl v odměňování ani zveřejňovat případné rozdíly. Z hlediska zaměstnanců a zaměstnankyň je tedy velmi obtížné získat informace a vymáhat právo na rovnou odměnu. A právě tímto směrem k posílení transparentnosti v odměňování cílí i Směrnice prosazující stejnou odměnu mužů a žen za stejnou nebo rovnocennou práci prostřednictvím transparentnosti odměňování a mechanismů prosazování (dále jen „směrnice“), kterou představila Evropská komise na jaře 2021 a české předsednictví nyní převzalo štafetu ve vyjednávání v rámci trialogů, tj. jednáním mezi Evropským parlamentem a Radou EU.
Návrh obsahuje sadu nástrojů pro transparentnost odměňování, které by měly členské státy legislativně zakotvit do svých právních řádů. Jde například o právo na informaci o mzdě před nástupem do zaměstnání, možnost získat informaci o výši platu či mzdy na pozici se srovnatelnou hodnotou práce nebo pravidelné vykazování rozdílů v odměňování mezi muži a ženami v organizaci. Ve srovnání stejné práce a práce stejné hodnoty tkví značná část úspěchu celého úsilí. Český zákoník práce stanovuje, že stejná práce nebo práce stejné hodnoty se posuzuje podle složitosti, odpovědnosti, namáhavosti vykonávané práce a probíhá ve srovnatelných podmínkách při srovnatelné výkonnosti a výsledcích práce.
Projekt Rovná odměna pomůže firmám se připravit
V rámci projektu Rovná odměna (22 % K ROVNOSTI) se tak MPSV snaží nastavit systémové kroky, které by snížily stále velmi vysoký rozdíl v odměňování mezi výdělkem žen a mužů, tedy tzv. gender pay gap. Projekt nadále rozvíjí a aplikuje analytický nástroj Logib. Firmám, které se chtějí na směrnici připravit, již nyní poskytuje zdarma účast na pilotním ověřování rozdílů v odměňování. Jednou z velmi efektivních cest, jak docílit tohoto cíle, je zvýšení transparentnosti v odměňování. Tedy větší a snadnější dostupnost veřejných anonymizovaných údajů o tom, jak velké rozdíly na stejných či stejně náročných pozicích v rámci firmy existují, jaký je celkový gender pay gap v rámci firmy apod.
Více na www.rovnaodmena.cz.
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Business Mixer Česko-německé obchodní a průmyslové komory v Českých Budějovicích
Osobní kontakty jsou často klíčové k novým obchodním příležitostem – zejména na regionální úrovni. S cílem podpořit Váš business a Vaše kontakty v regionech ČR pořádá Česko-německá obchodní a průmyslo...
Podnikatelky v Evropě brzdí byrokracie, nedostatek financí a potíže se skloubením práce a rodiny
Podnikatelky v Evropě nejvíce brzdí byrokracie, obtížný přístup k financím a složité skloubení práce s rodinou. Potvrzuje to nový průzkum Eurochambres a UN Women, do kterého se zapojily i české podnik...
Firmy zvládly druhé pololetí 2024 lépe, než se čekalo. Malé podniky táhly nahoru, velké brzdil export
České firmy zvládly druhé pololetí loňského roku lépe, než se očekávalo. Třetina podniků zaznamenala zlepšení své situace, téměř polovina (44 %) stagnaci a pouze 23 % hlásí zhoršení. Přes turbulentní ...