S třináctým platem mohli na konci letošního roku počítat zaměstnanci ve 41,8 % firem zapojených do pravidelného šetření Hospodářské komory ČR zvaného Komorový barometr. Téměř třetina respondentů (29,5 %) uvedla, že tento benefit poskytují pravidelně každý rok, zatímco 12,3 % firem se rozhodlo mimořádně odměnit zaměstnance s cílem udržet si je v silné konkurenci na trhu práce. Zároveň však 58,2 % firem 13. plat nevyplatí, podstatná část z nich ale svým zaměstnancům zvýšila průběžné měsíční mzdy.
Třináctý plat naplánovalo letos přes 40 procent zaměstnavatelů, větší šance měli pracovníci velkých firem
Vyplácení 13. platů se liší podle velikosti firmy. Nejčastěji tento benefit poskytují velké firmy, z nichž 53,2 % vyplácí 13. plat každoročně a další čtvrtina (25,5 %) tak letos učiní s cílem udržet si zaměstnance. Celkově tedy téměř 80 % velkých firem odměňuje své zaměstnance mimořádnými odměnami. Naopak mezi malými a mikro firmami je poskytování 13. platů vzácnější, a to pravděpodobně především z důvodu finančních omezení.
Pozn: V grafu nejsou zahrnuty firmy, které zvolily možnost „Netýká se nás/zatím nevíme“
Z hlediska odvětví vyplácí nejvíce firem 13. plat ve zpracovatelském průmyslu (44,4 %) a ve stavebnictví (47,2 %). Naopak nejméně často poskytují mimořádné odměny firmy z oblasti osobních služeb, kde tento benefit poskytuje jen 33,3 % respondentů.
„Historická data ukazují, že vyplácení 13. platů se odvíjí od ekonomické situace. V krizových obdobích, jako byly pandemický rok 2020 nebo energetická krize započatá v roce 2022, firmy od tohoto benefitu skokově ustupují. Letošní podíl 41,8 % firem, které 13. plat vyplatí, představuje jen mírný nárůst oproti předchozím letům a zůstává pod úrovní z roku 2019. V případě pokračující ekonomické stabilizace, lze očekávat další rozšíření tohoto benefitu,“ uvedla ředitelka odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Lenka Janáková.
Graf: Podíl firem poskytujících 13. plat v jednotlivých letech
Hospodářská komora upozorňuje, že zajištění konkurenceschopnosti firem na trhu práce zůstává klíčovým faktorem. Vedle 13. platů firmy volí i další způsoby, jak si udržet kvalitní zaměstnance, jako jsou benefity spojené se stravováním, které se v podstatě staly již samozřejmostí, nebo flexibilní pracovní doba. Nicméně tlak na růst mezd a mimořádné odměny je pro řadu malých a středních firem i nadále významnou finanční výzvou.
Zdroj: www.komora.cz
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
České firmy objevují potenciál starších zaměstnanců. Pomáhá i soutěž Fajn firma 55+
Firmy čelí rekordnímu nedostatku pracovní síly, kdy přes 300 tisíc pracovních míst zůstává neobsazených. Přesto přetrvávají předsudky vůči zaměstnávání starších osob, které jsou vnímány jako méně flex...
Vysoké náklady na pracovní sílu a byrokracii vidí české firmy jako největší překážky na cestě k úspěchu v roce 2025
Vysoké náklady na pracovní sílu, nedostatek kvalifikovaných pracovníků a také nadměrná byrokracie – to jsou podle Hospodářské komory ČR hlavní výzvy pro rok 2025, ze kterých mají tuzemské firmy obavy....
Hospodářská komora představila českým europoslancům své priority pro mandát nové evropské komise
Prezident HK ČR Zdeněk Zajíček představil Evropskému parlamentu klíčová doporučení podnikatelů pro nový mandát Evropské komise.