Vzdělávání v textilním průmyslu
Textilní a oděvní průmysl v Jihočeském kraji je stále fungujícím odvětvím, které potřebuje odborníky na různých profesních úrovních. Proto Sdružení Textil při Jihočeské hospodářské komoře zahájilo aktivity podpořené projektem Edutex, které cílí na oživení zájmu o studium nového učebního oboru Výrobce textilií. V rámci projektu se zaměříme na realizaci řady textilních workshopů pro žáky a učitele, kroužků šití, ale i zážitkových workshopů pro rodiče s dětmi.
Projekt Edutex II – Vzdělávání v textilním průmyslu je financován z Fondu malých projektů Rakousko – Česká republika v rámci Programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika.“
Cíl projektu
Projekt EduTex II navazuje na již realizovaný projekt EduTex - Vzdělávání v textilním průmyslu. Cílem projektu je především podpora odborného vzdělávání již na základních školách (ZŠ), a to prostřednictvím kroužků šití pro žáky 2. stupně ZŠ s využitím dobré praxe jak z Jihočeského kraje (JČK), tak Horního Rakouska (HR) a rozšíření popularizačních aktivit napříč celým příhraničním regionem.
Textilní průmysl je stále odvětvím, které je jak v Jihočeském kraji, tak v Horním Rakousku aktivní, avšak vzhledem k útlumu, který proběhl v munulých 20ti letech je zájem a informovanost veřejnosti velmi nízká. Z tohoto důvodu došlo ke snížení zájmu o vzdělávání a následně i uzavření řady oborů. V JČK je aktuálně otevřen pouze jeden učební obor Výrobce textilií, který se však potýká s problémem nízkého zájmu. Situace v HR je obdobná, i zde chybí zájem o obdobné obory a vzdělávání. Vzhledem k poptávce trhu práce v daném odvětví je však zapotřebí popularizovat nabídku zaměstnavatelského sektoru, a to zvláště v období, kdy průměrný věk zaměstnanců v těchto oborech je velmi vysoký a řada zaměstnanců je již v předdůchodovém věku.
Pro koho je projekt určen a jak se zapojit
Projekt je zacílen na žáky základních škol (ZŠ), žáky středních odborných škol (SOŠ) a jejich pedagogy, rodiče a děti z dětského domova. Kroužky a odborné workshopy přispějí žákům ZŠ a dětem z dětského domova k rozhodování ohledně výběru budoucího řemesla, kde si budou moci osvojit svoji zručnost. Žáci SOŠ prohloubí svoje dovednosti, získají nové zkušenosti a informace o uplatnění na trhu práce. Pedagogové si zvýší kompetence. Nově se projekt více zaměří i na rodiče, kteří mají vliv na volbu budoucího studia svých dětí. Osloveni budou i zaměstnavatelé, kteří mohou aktivně podpořit jak odborné vzdělávání, tak popularizační aktivity. Účastníci projektu si také zvýší jazykovou úroveň.
Co projekt přinese
Hlavním přeshraničním dopadem tohoto projektu je zvýšení přeshraniční spolupráce vzdělávacích institucí a vzájemná výměna zkušeností a poznatků v oblasti textilního a oděvního průmyslu. Projekt přispěje ke sdílení dobré praxe a k hledání nových řešení v problematice vzdělávání dětí, zvýšení zájmu o řemesla a vytváření podmínek pro stabilní trh práce a podnikatelské prostředí.
Realizace projektu přispěje ke zvýšení počtu kontaktů na česko-rakouské straně a možnosti navázání následné hlubší spolupráce zapojených subjektů, což bude mít pozitivní vliv i na hospodářský rozvoj česko-rakouského příhraničí.
Zdroje financování
Projekt je realizován z Fondu malých projektů Rakousko – Česká republika v rámci Programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika.
Název projektu: | EduTex II - Vzdělávání v textilním průmyslu |
---|---|
Realizace od–do: | Říjen 2019 - Září 2021 |
Stav: | Po realizaci |
Kontakt: |
|
Číslo projektu: | KPF - 01-199 |
Sdílet projekt: |