Aktuality

Český startup Green Future evropským lídrem v recyklaci plastů

14. říjen 2024
Věda, výzkum Inovace

Termochemická recyklace mění plasty v olej, ze kterého se znovu vyrobí plast. První a prozatím jedinou funkční technologii představil český startup Green Future. 

Jeho zakladatel Michal Pivrnec si díky technologickému náskoku plánuje ukousnout pořádný kus trhu
s plastovým odpadem nejen v Česku, ale i v Evropě.

Termochemická recyklace je proces, při kterém se plasty zahříváním rozloží na pyrolýzní olej, který
při výrobě nových plastů plně nahrazuje ropu. Technologie od Green Future dokáže 90 % vstupního materiálu proměnit právě na olej a ze zbylých 10 % vznikne energeticky využitelný plyn a inertní uhlíkatý zbytek, který se používá v gumárenství.

Samotná technologie pracuje v uzavřeném okruhu a neprodukuje žádné emise ani nijak škodlivé látky.  S ohledem na stoupající spotřebu plastů ve světě rok od roku roste i potřeba podobných řešení na poli jejich recyklace. 

„Termochemická recyklace přináší zásadní změnu způsobu nakládání s plastovým odpadem. V současnosti se totiž v Evropě recykluje jeho necelá třetina. Zbytek se spaluje nebo končí
na skládkách. Překážkou bývají často příměsi jiných materiálů a znečištění recyklovaného plastu nebo absence technologií, které zvládnou daný typ plastu zpracovat. Právě to odbourává naše technologie. Zpracuje většinu druhů plastů, poradí si z vícedruhovými obaly a nevadí jí ani nečistoty či jiné materiály jako sklo, kovy nebo kameny,“
 objasňuje Michal Pivrnec, zakladatel a CEO Green Future.

Každý, kdo se pokoušel o funkční technologii termochemické recyklace, narážel na problémy
a technické nedostatky v podobě nedostatečného nebo neefektivního objemu výroby, velké poruchovosti, nedostatečné kvality oleje a celkové ekonomické neudržitelnosti provozu.

To vše se do funkčního modelu, který funguje v ekonomickém i ekologickém provozu, podařilo propojit až Čechům z Green Future. Umí ve velkém vyrábět olej takové kvality, že není potřeba jeho dalších úprav a může se rovnou použít k další výrobě plastů.

Technologie, která se vejde do 6 přepravních kontejnerů, vyrobí 15,3 tuny pyrolýzního oleje, 0,85 tuny energetického plynu a 0,85 tuny uhlíkatého zbytku. Vše o souhrnné hodnotě skoro 200 tisíc korun.
A právě pyrolýzní olej se má stát hlavním obchodním artiklem.

„Chtěli bychom trochu disruptovat stávající trh v tom, že si nechceme nechat zaplatit horentní sumy
od obcí a firem za likvidaci plastového odpadu, ale naopak obchodovat až se samotným olejem
a prodávat ho petrochemickým společnostem vyrábějícím plasty. Mezi nimi je o něj obrovský zájem,
a to i díky směrnici EU Fit for 55, podle které musí výrobci plastů do roku 2030 nahradit 30 % ropy nefosilním zdrojem,“
 prozrazuje Michal Pivrnec.

Řada projektů neuspěla, ten český ano

Poslední dvě dekády se technologii, která by obstála v komerčním provozu, snažily vyvinout desítky nadnárodních korporací i malých startupů. Všichni se dostali do různých fází vývoje. Pak ale narazili
na překážky, které nedokázali překonat. Svůj projekt potom buď odprodali někomu jinému nebo se
ho snaží dokončit ziskem dalších peněz od investorů. 

„V celém oboru jsou zainvestovány stovky milionů eur a jenom v Evropě je spousta společností, které se zabývají vývojem technologie pro termochemickou recyklaci plastů. Sám jsem jich mnoho navštívil, ale kromě té naší ve Dvorcích jsem žádnou hotovou technologii neviděl. To, že žádná z těchto technologií není dokončená a ani před koncem vývoje, a tudíž nemůže vyrábět a dodávat pyrolýzní olej, máme potvrzeno i od evropských rafinerií, se kterými jednáme o prodeji toho našeho,“ říká Michal Pivrnec.

Green Future chce do 10 let dobít 10 % evropského trhu s plasty

Podle Pivrnce trh už nejeví zájem o rozpracované projekty. Proto společnost Green Future financuje přechod od vývoje ke komerční technologii i současný provoz z vlastních prostředků pocházejících od akcionářů. Na rozdíl od ostatních společností v oboru firma nehledá peníze na vývoj s cílem technologii prodat, ale na trh přichází s hotovým produktem, který chtějí využít pro rychlejší expanzi. Zdá se tak, že opadá chuť investovat do nedokončeného vývoje technologií.

 „V současné době jsme na trhu jediní, kdo má komerčního provozu schopnou technologii. Této konkurenční výhody chceme využít, jak to jen půjde, protože v každé zemi, kde spustíme provoz, budeme prakticky utvářet trh. Začali jsme se proto poohlížet po investorech, kteří by nám pomohli expanzi urychlit. Mimochodem desetinu z plánovaných 999 milionů jsme získali už během prvního měsíce raisování. Naším cílem je do 10 let zpracovávat 10 % veškerého plastového odpadu v Evropě,“ objasňuje Michal Pivrnec.

Technologie Green Future stojí ve Dvorcích u Bruntálu, kde běží v takzvaném vědeckém provozu. V současnosti probíhá dořešování legislativy a vydávání posledních povolení nutných k jejímu přepnutí do plného komerčního provozu, které by mělo proběhnout na přelomu tohoto roku. V Česku firma aktuálně pracuje na stavbě a spuštění areálu v Červených Pečkách.

V rakouské obci Hauskirchen probíhá příprava prvního zahraničního recyklačního centra Green Future. Projekt, jehož součástí je provoz dvou jednotek, má silnou podporu místní samosprávy, která společnosti poskytla pozemky. V jednání jsou i areály v Německu, Švýcarsku nebo Polsku. 

Společnost Green Future se stala vítězem 4. ročníku soutěže SME EnterPRIZE, kterou pořádá Generali Česká pojišťovna. Ta oceňuje startupy, živnostníky nebo malé a střední podniky, které mají pozitivní dopad na životní prostředí.

Zdroj: www.e15.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

07. listopad 2024
Inovace

Od světa v metaverzu poháněného AI přes šaty z 3D tiskárny, až po podnikání ve vesmíru a dezinformace: témata, která otevře globální technologická konference pro studenty Future Port Youth 2024

Čeští i zahraničních lídři, inovátoři a experti, přijedou opět do Prahy na již čtvrtý ročník globální technologické konference pro studenty Future Port Youth, která se uskuteční 14. listopadu na Výsta...

Přečíst celý článek
04. říjen 2024
Inovace

Pavel Ohnoutka: Bez digitální transformace to nepůjde

Skutečnost, že ve firmě požíváte Excel, Outlook nebo PDF Reader rozhodně neznamená, že je vaše firma dostatečně digitalizována a připravena na další rozvoj.

Přečíst celý článek
02. říjen 2024
Inovace

Projekt Cirevalc nabízí bezplatné workshopy na témata spojená s udržitelností

Zúčastněte se série workshopů „Udržitelnost v praxi: ESG, Cirkularita a trendy pro firmy“.

Přečíst celý článek