Výzva koalice Europe Unlocked, jíž je od jejího založení Hospodářská komora ČR členem, obsahuje doporučení pro uvolnění ekonomického potenciálu EU.
Evropa musí být konkurenceschopná, shodují se evropské podnikatelské organizace
Devatenáct evropských podnikatelských organizací chce udat nový směr Evropské unie a zásadně tak zlepšit konkurenceschopnost Evropy. Výzva koalice Europe Unlocked, jíž je od jejího založení Hospodářská komora ČR členem, obsahuje doporučení pro uvolnění ekonomického potenciálu EU. Výzva je předlohou pro evropské lídry, kteří se sejdou 8. listopadu v Budapešti, aby přijali nový závazek nazvaný Nová dohoda o konkurenceschopnosti pro Evropu (New European Competitiveness Deal).
Evropa zaostává za globálními konkurenty a potřebuje jasnou vizi v oblasti konkurenceschopnosti, aby dosáhla rychleji rostoucí a produktivní ekonomiky. „Na začátku nového mandátu Evropské komise je vhodný okamžik přenastavit priority a daleko více se soustředit na opatření, které posílí ekonomický růst EU a které odbourají všechny zbytečné bariéry pro podnikání,“ říká Zdeněk Zajíček, prezident Hospodářské komory ČR.
Signatáři Europe Unlocked žádají především:
- Vytvoření řádně fungujícího jednotného trhu: Bez efektivního jednotného trhu nemůže Evropa plně využít své možnosti v oblasti obchodu a investic.
- Uvolnění potenciálu digitální ekonomiky: Vzhledem k rychlému rozvoji technologií je nezbytné, aby EU maximalizovala přínosy digitalizace.
- Zajištění lepší regulace v praxi: Regulace by měla být odůvodněná a funkční.
- Podpora globálního obchodu: EU má silné stránky, které je třeba dále rozvíjet na mezinárodním trhu.
- Efektivní přechod k ekologickému hospodářství: Udržitelnost by měla být prioritou pro všechny hospodářské aktivity.
- Vytvoření flexibilní pracovní síly: Odborné dovednosti a flexibilita jsou klíčové pro udržitelný rozvoj ekonomiky.
Výzva s doporučeními také obsahuje kapitolu o přístupu k regulaci a snižování administrativní zátěže, kterou Hospodářská komora ČR obohatila svými podněty, a to v podobě tzv. Antibyrokratického zákona. Regulační prostředí je pro podniky stále důležitým faktorem při rozhodování o umístění svých investic. Podle Zdeňka Zajíčka by Evropská komise měla obezřetněji nakládat s regulacemi a měla by je hlavně častěji vyhodnocovat.
Digitální nástroje, mohou snáze a jasněji porozumět zaváděným regulacím – právním povinnostem a tomu, jak se právní předpisy vzájemně ovlivňují. Pokud neuděláme právní rámec podnikání pro podnikatele srozumitelnější, budeme je spíše z Evropy odhánět. V tomto ohledu se priority Hospodářské komory ČR podařilo do výzvy Europe Unlocked prosadit v celé šíři.
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
České zdravotnictví potřebuje zvýšit svou efektivitu
Už nestačí půl bilionu. České zdravotnictví musí být efektivnější a řešit své financování v delším časovém horizontu, žádají zaměstnavatelé.
Rozšíření spolupráce s Jižní Koreou nabídne nové možnosti českým firmám
Prostor pro to vytváří i memorandum, které podepsali prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček a viceprezident Korejské obchodní a průmyslové komory Iljun Park.
Šetření HK ČR: Téměř polovina firem zaměstnává zahraniční pracovníky, převažují mezi nimi Ukrajinci
Zahraniční pracovníky – nepočítajíc v to občany členských států EU – zaměstnává zhruba polovina firem. Vyplývá to z šetření, které uskutečnila Hospodářská komora ve druhé polovině června mezi svými čl...