Prezident HK ČR Zdeněk Zajíček představil Evropskému parlamentu klíčová doporučení podnikatelů pro nový mandát Evropské komise.
Hospodářská komora představila českým europoslancům své priority pro mandát nové evropské komise
Evropská unie při tvorbě klimatické politiky musí brát v úvahu celosvětové dopady svých opatření. Přesun průmyslu mimo Evropu ve svém důsledku nepovede ke snížení emisi, naopak prohloubí závislost EU na třetích zemích, jejichž výrobní kapacity mohou v řadě případů představovat pro uhlíkovou bilanci větší problém. Na pracovním setkání s českými europoslanci ve Štrasburku to zdůraznil prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
S českými zástupci v evropském parlamentu se prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček setkal v předvečer dnešní volby nové Komise. Informoval je o připomínkách a návrzích na opravu evropské klimatické agendy ze strany největšího reprezentanta českého podnikatelského sektoru.
„Naším prioritním cílem musí být konkurenceschopná Evropa a Česká republika. Pokud se nechceme smířit s tím, že nám svět ujíždí, musíme začít jednat a rozhodovat pragmaticky. Pro další hospodářský růst Evropy je klíčová reálnost stanovených cílů a v tomto ohledu je úprava jednotlivých pilířů Zelené dohody nutná,“ zdůraznil Zdeněk Zajíček.
Čtyřiadvacet hlavních priorit z podrobného souboru návrhů Hospodářské komory na opravu evropské klimatické agendy shrnuje přehledně nová brožura komory, kterou prezident Zajíček na setkání prezentoval.
Komora mimo jiné žádá upravit nedostatečné zohlednění dopadů na konkurenceschopnost evropských firem na světovém trhu. „Zelená dohoda by měla být v souladu s průmyslovou strategií a dodržovat zásadu technologické neutrality. Pro naplnění jejich cílů pak navrhujeme maximální využití veřejných investic a zapojení soukromého kapitálu tím, že EU bude motivovat banky a privátní kapitál k investicím do „čistých“ projektů,“ vysvětlil Zdeněk Zajíček.
Celou řadou podnětů pak navrhuje Hospodářská komora upravit politiku v oblasti osobní i nákladní automobilové dopravy, ale také v energetice.
Zdeněk Zajíček zároveň českým europoslancům představil vizi Hospodářské komory, jak systematicky uchopit snižování regulatorní a byrokratické zátěže podniků a zefektivnit evropskou legislativu.
„Nemůžeme nadále pokračovat v přijímání dalších a dalších nařízení a směrnic, když vidíme, jak už současná regulační a byrokratická zátěž dusí naše podnikatele. Je zjevné, že současná antibyrokratická opatření nevedou ke snížení počtu povinností, které se nakládají podnikatelům, a proto přicházíme s revoluční iniciativou, aby se udělala revize všech zákonů v Česku a stejně tak nařízení a směrnic v EU tak, že se vytvoří u každého legislativního aktu přehledná tabulka všech povinností, které jsou podnikatelům ukládány.
Potom můžeme snadno odhalit duplicitní povinnosti nebo ty, které si odporují. Zároveň budeme lépe vidět, kolik nových povinností se chce podnikatelům uložit anebo kolik se jich případně zruší. Podnikatelům jsme pak také schopni povinnosti utřídit podle oborů jejich podnikání.
Každá zbytečná regulace nebo byrokratická zátěž přinese úspory jak na straně podnikatelů, tak na straně státního aparátu. Ušetřené peníze pak můžeme smysluplně investovat třeba do digitální transformace nebo do snížení energetické náročnosti podniků,” popsal podstatu antibyrokratických návrhů Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Prezident Hospodářské komory se na své cestě do Štrasburku setkal také s dvěma vlivnými členy Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, německým europoslancem Christianem Ehlerem, a francouzským zástupcem Christophem Grudlerem, kde jim záměry na systematické odstranění regulační a byrokratické zátěže představil za účasti českého europoslance Ondřeje Krutílka, který se této problematice věnuje.
www.komora.cz
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
ŠKODA AUTO znovu triumfuje jako Exportér roku v jubilejním ročníku soutěže
Vítězem jubilejního 30. ročníku soutěže Exportér roku, kterou každoročně pořádá Hospodářská komora ČR, se stala společnost ŠKODA AUTO a.s., jež zároveň obhájila svou pozici nejúspěšnějšího českého výv...
České firmy objevují potenciál starších zaměstnanců. Pomáhá i soutěž Fajn firma 55+
Firmy čelí rekordnímu nedostatku pracovní síly, kdy přes 300 tisíc pracovních míst zůstává neobsazených. Přesto přetrvávají předsudky vůči zaměstnávání starších osob, které jsou vnímány jako méně flex...
Vysoké náklady na pracovní sílu a byrokracii vidí české firmy jako největší překážky na cestě k úspěchu v roce 2025
Vysoké náklady na pracovní sílu, nedostatek kvalifikovaných pracovníků a také nadměrná byrokracie – to jsou podle Hospodářské komory ČR hlavní výzvy pro rok 2025, ze kterých mají tuzemské firmy obavy....