Fakt, že zvyšovat zájem dětí o techniku, vědu a řemesla je důležité už od mateřských škol, potvrdila interaktivní výstava Dobrodružství s technikou, kterou Jihočeská hospodářská komora spolu s partnery uspořádala již pošesté na českobudějovickém výstavišti. Na akci, kterou letos navštívilo více než 6 000 návštěvníků, jihočeští zaměstnavatelé a školy přilákali různorodostí téměř 250 exponátů z oblasti vědy, techniky a řemesel.
Na 6 000 návštěvníků se bavilo vědeckými a technickými exponáty interaktivní výstavy Dobrodružství s technikou
„Probouzet v dětech zájem o techniku, logické myšlení a řemesla je důležité už od mateřských škol, které skrz různé spolupráce s naší firmou navštěvujeme. Velmi si proto vážím toho, že i v této složité době Dobrodružství s technikou naše komora pořádá a dětem hravou formou můžeme představit technologie a stroje, ale třeba i ukázat, jak některé výrobky vznikají,“ říká Miroslav Dvořák, předseda představenstva Jihočeské hospodářské komory (Jhk) a generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group, a.s., který při slavnostním zahájení také vyslovil přání, aby tradice této výstavy pokračovala i v dalších letech. „Letošní návštěvnost více jak šesti tisíc návštěvníků předčila naše očekávání. Po dvou letech, kdy jsme kvůli covidu nemohli akci pořádat, jsme proto mile překvapeni, že zájem rodičů i dětí o techniku a řemesla neopadl. Naopak. Návštěvníci z mateřských a základních škol a odpoledne rodiče s dětmi přicházeli v průběhu celého dne až do pozdních odpoledních hodin,“ dodává Miroslav Dvořák. Jihočeská hospodářská komora Dobrodružství s technikou pořádala již pošesté, letos s rekordní návštěvností. Ostatně i mnozí návštěvníci byli na výstavě již po několikáté.
„Již jsem na Dobrodružství byla asi před šesti lety s nejmladším synem, dnes jsme přišli se všemi třemi dětmi ve věku osmi, tří a jednoho roku. Už minule se mi výstava moc líbila, dnes je dokonce o mnoho větší. Protože mám tři kluky, myslím si, že je tato výstava přesně pro ně. Každá věková kategorie dětí si tu něco našla,“ říká Kateřina Sojková, maminka tří synů, která na Dobrodružství s technikou zavítala. Právě různorodost exponátů přilákala i rodiče s menšími dětmi. „O akci jsme se dozvěděli od kamarádky, tak jsme se přijeli podívat a jsme mile překvapeni. Děti, i když jsou menší ve věku šesti a tří let, si vyzkoušely hlavně různé stroje a zařízení,“ zmínila Veronika Neužilová, další z příchozích rodičů.
Na téměř 250 interaktivních stanovištích jihočeských firem a škol však zájemci také mohli vyzkoušet i různé fyzikální a chemické pokusy s tekutým dusíkem, zjistit, jak funguje elektrická energie, zasoutěžit si v laser game či únikové hře spojené s kyberbezpečností, upéct si sladké dobroty s pekaři nebo poznat virtuální realitu a 3D tisk. Ve venkovních prostorech své aktivity předvedli kováři a hasiči, zajímavé byly i stavební stroje používané u průmyslových staveb.
Velký lákadlem byly i modely bagrů a programovatelní roboti, které používali žáci v průběhu technické soutěže T-PROFI. Během ní museli soutěžící ze základních a středních škol spolu s kapitánem z firmy postavit městečko z polytechnické stavebnice či papíru a naprogramovat robotické autíčko tak, aby odvezlo svůj náklad po předem dané dráze. Svou kreativitu, týmovou práci a znalosti programování potvrdili žáci z jihočeských škol. První skončil tým EGE, druhý Jihostroj a třetí MOTOR JIKOV Group, ve vyšších příčkách se však umístili i soutěžící z Dolního Bavorska a Rakouska.
Na celodenní akci, kterou opět podpořil generální partner a významný zaměstnavatel z regionu, společnost Robert Bosch, se o zábavu postaralo téměř 60 vystavovatelů z firem a škol z jižních Čech. Nad akcí Dobrodružství s technikou převzal záštitu hejtman Jihočeského kraje a Rada města České Budějovice.
Projekt Dobrodružství s technikou je spolufinancován Statutárním městem České Budějovice a Jihočeským krajem. Soutěž Talenty pro firmy proběhne v rámci projektu TechTalent_21 č. Cíl EÚS/DF/SU/11/05, který je spolufinancován Evropskou unií v rámci Dispozičního fondu.
Galerie
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
České firmy objevují potenciál starších zaměstnanců. Pomáhá i soutěž Fajn firma 55+
Firmy čelí rekordnímu nedostatku pracovní síly, kdy přes 300 tisíc pracovních míst zůstává neobsazených. Přesto přetrvávají předsudky vůči zaměstnávání starších osob, které jsou vnímány jako méně flex...
Vysoké náklady na pracovní sílu a byrokracii vidí české firmy jako největší překážky na cestě k úspěchu v roce 2025
Vysoké náklady na pracovní sílu, nedostatek kvalifikovaných pracovníků a také nadměrná byrokracie – to jsou podle Hospodářské komory ČR hlavní výzvy pro rok 2025, ze kterých mají tuzemské firmy obavy....
Hospodářská komora představila českým europoslancům své priority pro mandát nové evropské komise
Prezident HK ČR Zdeněk Zajíček představil Evropskému parlamentu klíčová doporučení podnikatelů pro nový mandát Evropské komise.