Po dlouhotrvajících omezeních souvisejících s pandemií či vzrůstající inflaci přišly na řadu zvyšující se faktury za energie. Podnikatelé tak kvůli vzrůstajícím nákladům musí vynakládat velké úsilí na udržení jejich byznysu. Se snížením nákladů na energie pomáhá mimo jiné i Národní rozvojová banka (NRB) pomocí programů ELENA a Úspory energií. Poradenství ELENA poskytne 90 % nákladů na přípravu energeticky úsporných projektů a pomůže s výběrem financování investice z palety bezúročných úvěrů.
Program ELENA a Úspory energií pomohou podnikatelům s energeticky úspornými projekty
Program ELENA uhradí 90 % nákladů na přípravu projektu
„Poskytujeme profesionální pomoc pro živnostníky, malé, střední i velké podniky. Národní rozvojová banka prostřednictvím programu ELENA nabízí konzultaci projektů v souvislosti se spotřebou energie, zpracování energetického posudku a pomoc s přípravou podkladů pro žádost o bezúročný úvěr NRB,“ popisuje Čestmír Hrdinka, koordinátor programu ELENA. Navíc program ELENA uhradí 90 procent nákladů vynaložených na přípravu projektu. Do tohoto sektoru NRB uvolňuje osm milionů korun a počítá tak s poradenstvím při přípravě až 120 úsporných projektů pro podnikatele.
Peníze na rekonstrukci i provozní výdaje
„Projekt rekonstrukce Národního pavilonu jsme zrealizovali na základě podpory od NRB. Navíc v aktuálně velmi obtížném období se nám ušetřené peníze za energie, ale i za úroky hodí na podporu jiných provozních výdajů, které neustále stoupají,“ říká Martin Karban, předseda představenstva Výstaviště České Budějovice.
O bezúročných úvěrech, které Národní rozvojová banka podnikatelům nabízí, hovoří Čestmír Hrdinka: „Pomůžeme také s financováním investice, kdy je možné dosáhnout na bezúročné financování z našich stávajících programů ENERG nebo Úspory energie, které napomáhají financovat podnikatelské projekty zaměřené na úsporu energie pro Prahu a další místa po celém Česku.” Projekty se zaměřují na zvyšování energetické účinnosti budov, konkrétně na vytápění, ohřev teplé vody, vzduchotechniku, chlazení či osvětlení. Peníze směřují také na snižování energetické náročnosti budovy – zateplení obvodového pláště, výměnu a renovaci oken, dveří a jakékoliv stavební úpravy vedoucí k úspoře energie.
Energeticky úsporné projekty
Mezi energeticky úsporné projekty, které vznikly s pomocí úvěrů od NRB, patří také rekonstrukce areálu české firmy KAMA vyrábějící pletené sportovní zboží. „Několik let jsme měli připravený projekt rekonstrukce celého areálu, díky němuž by došlo k rozšíření prostor a který by zároveň přinesl energetickou úsporu. Jenže jsme ho odsouvali kvůli jiným prioritám. Když jste malá firma, dvakrát si rozmyslíte, do čeho budete investovat. Navíc sídlíme v hlavním městě, nepřicházelo tedy v úvahu, že by nám s rozvojem pomohla některá ze státních podpor. Ve chvíli, kdy jsme se ale dozvěděli o programu ENERG od NRB, která poskytuje bezúročné úvěry pro firmy v Praze, byla volba financování jasná,” říká Klára Pertlová, dcera zakladatelů firmy KAMA. Celý příběh si můžete přečíst zde.
Zdroj: Národní rozvojová banka
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Nemovitosti a podnikání – klíčové otázky, které by měl každý podnikatel zvážit
Nemovitosti a podnikání spolu úzce souvisí, protože správná volba komerčních prostor může zásadně ovlivnit úspěšnost firmy. Ať už jde o kanceláře, prodejny, sklady nebo výrobní haly, dobře zvolená lok...
Evropský parlament dal zelenou odkladu pravidel pro udržitelnost. Pro některé firmy to znamená, že nikam pospíchat nemusí.
Evropský parlament včera schválil odklad účinnosti směrnic CSRD a CSDDD, které zavádějí nové povinnosti firem v oblasti udržitelnosti. Podle Hospodářské komory ČR jde o vítaný krok, který má za cíl zí...
OSVČ stále využívají paušální výdaje. Komu se při výpočtu daně i po změnách vyplatí?
Podnikatelů, kteří při výpočtu daně z příjmů využívají výdajové paušály, v Česku postupně ubývá. Bonus je ale stále pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) výhodný, a to i po změnách legisl...