Aktuality

Řemesla jsou sázka na jistotu, s jejich výběrem pomůže nový web

23. leden 2020
Tisková zpráva Stavebnictví Technika a řemesla

Jihočeská hospodářská komora spustila nový web budmistr.cz, který představuje osm perspektivních řemesel jak z pohledu jejich studia, tak následného uplatnění. Všechny obory souvisí se stavebnictvím, kde je doslova "hlad" po kvalitních řemeslnících.

„Zdaleka již neplatí, že řemeslník dělá podřadnou práci za málo peněz. Šikovných řemeslníků je dnes nedostatek, a tak ten, který se rozhodne pro řemeslo, si vydělá nemalé peníze. Pokud se pak postaví na vlastní nohy, má velkou šanci vybudovat si firmu se solidním příjmem. Stále však slýcháváme od rodičů, ale často i pedagogů, klišé – když se nebudeš dobře učit, půjdeš na řemeslo. Tento názor bychom chtěli změnit. Vyučit se řemeslníkem totiž má v dnešní době budoucnost,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk).

Řemesla zachovávají dlouholeté tradice, ale také přináší perspektivní činnosti z hlediska volby povolání. I přesto řemesla zaznamenávají v posledních letech malý zájem žáků o jejich studium, což způsobuje nedostatek řemeslníků na trhu práce, a tím i nárůst cen nemovitostí či služeb spojených s výstavbou.

Podpora řemesel je dalším projektem Jihočeské hospodářské komory, který si klade za cíl zlepšit povědomí o řemeslných oborech. V rámci projektu Jhk vytvořila značku BUĎ MISTR a na stejnojmenných webových stránkách nabízí nejen informace o řemeslných stavebních profesích, ale také o učilištích, kde je možné se řemeslníkem vyučit. Každý žák si může výuční list navíc rozšířit o nástavbové studium, které neznamená jen získání středoškolského vzdělání, ale může se stát i mistrem svého oboru díky tomu, že zná řemeslo od základu.

„Rodiče a děti na webu budmistr.cz najdou informace o tom, co se v daném oboru naučí, jaké dovednosti získají, seznam učilišť, které daný obor v rámci Jihočeského kraje vyučují a kde najdou uplatnění,“ zdůrazňuje Veronika Vicková z Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, která na projektu spolupracuje a doplňuje, že řada řemeslníků, kteří byli v rámci projektu osloveni, se velmi brzy po získání praxe stali živnostníky nebo si založili firmu. „Dnes jsou svými pány, plánují si zakázky a vydělají si mnohdy více peněz, než kdyby šli studovat ekonomiku či jiný obor“, doplňuje Veronika Vicková.

Řemeslné profese jsou vhodné obzvláště pro ty, kteří přemýšlí, co a jak by se dalo vyrobit. Často jsou to děti šikovné a vynalézavé, které se nebojí přidat ruce k dílu. Mají rády tvůrčí práce a rádi využívají moderní technologie. Ti, kteří se vyučí a získají praxi, jsou často mistrem svého řemesla, které si okolí nejen chválí, ale i váží. Navíc jsou za svou práci dobře finančně odměněni, ale vidí také výsledky své práce, které zhmotňují do konkrétních výrobků.

Projekt Podpora řemesel je realizován za finanční podpory Jihočeského kraje v rámci Dotačního programu Podpora technického vzdělávání.

Dokumenty


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

09. duben 2025
Tisková zpráva

Evropský parlament dal zelenou odkladu pravidel pro udržitelnost. Pro některé firmy to znamená, že nikam pospíchat nemusí.

Evropský parlament včera schválil odklad účinnosti směrnic CSRD a CSDDD, které zavádějí nové povinnosti firem v oblasti udržitelnosti. Podle Hospodářské komory ČR jde o vítaný krok, který má za cíl zí...

Přečíst celý článek
31. březen 2025
Tisková zpráva

Cla na dovoz aut do USA poškodí evropský průmysl a naruší transatlantické vztahy

Zavedení 25 % cel na dovoz automobilů a vybraných komponentů, které nebyly vyrobeny na území USA, představuje významné riziko pro stabilitu mezinárodního obchodu i samotný evropský průmysl. Uvedl to v...

Přečíst celý článek
24. březen 2025
Tisková zpráva

Flexibilní novela zákoníku práce, umělá inteligence, proměny firemní kultury: Klíčové oblasti, které ovlivní firmy v roce 2025

Oblast lidských zdrojů již nějakou dobu čelí dynamickým změnám, které nutí firmy přehodnocovat a přizpůsobovat své strategie. S novými výzvami souvisejícími nejen s technologickými inovacemi, změnou f...

Přečíst celý článek