Turci chtějí letos zvýšit vzájemný obchod s Českem na rekordních 10 miliard dolarů. Roste také zájem českých turistů, kterých v minulé sezoně vyrazilo do tureckých destinací víc než 380 tisíc.
Turecko chce zdvojnásobit vzájemný obchod s Českou republikou
Až na 10 miliard dolarů chce Turecko v letošním roce navýšit objem vzájemného obchodu s Českou republikou. Sdělil to turecký ministr zahraničí Hakan Fidan po jednání se svým českých protějškem Janem Lipavským, který tento týden navštívil Ankaru.
V současnosti převyšuje vzájemný obchod mezi oběma zeměmi 5 miliard amerických dolarů (to je v přepočtu zhruba 116,5 miliard korun). Turecko je tak pro Česko jedním z nejvýznamnějších obchodních a investičních hráčů. „Za posledních osm let se česko-turecký obchod téměř zdvojnásobil,“ uvedl český ministr zahraničních věcí.
Růst obchodní výměny v posledních letech souvisí zejména s propadem turecké liry a následným posílením tureckého exportu. Do Česko Turci vyvážejí především automobily, díly a příslušenství pro automobily, nábytek a hliník.
Stejně tak posílila i spolupráce v oblasti cestovního ruchu. V posledních letech se Turecko stalo pro Čechy jedním z nejoblíbenějších cílů. „Loni Tureckou republiku navštívilo více než 380 tisíc českých turistů,“ sdělil Hakan Fidan.
Podpora Ukrajiny? Ano, ale k prosazování sankcí se zatím Turecko nepřipojilo
Velmi důležitá je také spolupráce v oblasti obranného průmyslu, a to vzhledem k probíhajícímu konfliktu na Ukrajině. „Spolupráce českého a tureckého obranného průmyslu je živá a intenzivní. Dobrá zpráva je, že první fyzické dodávky munice jsou na Ukrajině. Všichni jsme na to čekali,“ uvedl Jan Lipavský.
Tato spolupráce, do které se zapojil i český holding Czechoslovac Group, sice funguje, ale donutit Turecko, aby podpořilo sankce proti Rusku, to se zatím ani České republice ani Evropské unii nepodařilo. „Turecko se k dodržování sektorových sankcí, které byly přijaty na úrovni Evropské unie, nepřipojilo,“ potvrdil Jan Lipavský po jeho úterním setkání s Hakanem Fidanem.
Navíc se lucemburská Rada ministrů pro zahraniční věci tento týden dohodla přidat na sankční seznam 61 nových obchodních subjektů, které podporují ruský vojenský průmysl. Mezi nimi jsou i subjekty z Turecka. „O takto konkrétním tématu jsme se s tureckým protějškem nebavili,“ uvedl Lipavský. Kromě Turecka pocházejí tyto subjekty také z Číny, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Spojených arabských emirátů. Podle Evropské unie tyto země poskytují materiál pro vojenské operace či se podílejí na výrobě bezpilotních letounů.
Podle nejmenovaného zdroje odhalila případ těchto nekalých praktik i sama česká ambasáda v Turecku. Šlo o snahu zneužít český stroj potenciálně využitelný k výrobě zbraní původně dodaný do Turecka a reexportovat ho do Ruska.
Zdroj: www.businessinfo.cz
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
CzechTrade podporuje vstup českých firem na marocký trh
Nové obchodní příležitosti čekají na firmy nejenom z oboru elektrotechniky. Díky aktivitám zahraniční kanceláře CzechTrade v Maroku se propojily dvě významné asociace, které stvrdily společný zájem a ...
HK ČR: České firmy úspěšně expandují na nové zahraniční trhy
I přes složité geopolitické a ekonomické podmínky neztratilo přes 62 % českých firem za posledních 12 měsíců žádné exportní teritorium.
HK ČR: Firmy mají zájem o exportní financování a pojištění, potýkají se ale s překážkami při jejich využívání
Přístup českých firem k zabezpečení zahraničních aktivit a největší překážky v oblasti exportního financování a pojištění mapoval průzkum Hospodářské komory (HK ČR).