Aktuality

Již žáci šesté třídy zvládají programovat a řešit technické úkoly, potvrdila soutěž T-PROFI

01. červenec 2022
Tisková zpráva Spolupráce škol a firem Technika a řemesla

Technická soutěž T-PROFI, kterou Jihočeská hospodářská komora uspořádala 22. června v rámci výstavy Dobrodružství s technikou, potvrdila, že již žáci druhého stupně základní školy zvládají programování či technické úkoly. Soutěžní klání totiž žáky motivovalo k nacházení nových řešení i kreativních výtvorů. Novinkou 7. ročníku soutěže bylo programování robota Maqueena, který byl inspirací do vyučování i pro pedagogy. V soutěži 12 týmů z jižních Čech, Rakouska a Německa zvítězil tým společnosti EGE, spol. s r. o.

Firmy hledají technické talenty. Dlouhodobě se totiž potýkají s nedostatkem pracovníků, mimo jiné například chybí programátoři, softwaroví inženýři či vývojáři. Přiblížit dětem IT obory zábavnou formou se proto Jihočeská hospodářská komora snaží technickou soutěží T-PROFI, kterou letos uspořádala v rámci interaktivní výstavy Dobrodružství s technikou.

„Mile nás překvapilo, že již děti na prvním stupni základní školy zvládají řešit složité pracovní úkoly nebo i základy programování. Právě takovéto dovednosti potřebujeme v dětech podpořit a rozvíjet pak během studia na střední škole. I proto jsme kromě stavění zařízení z polytechnické stavebnice Merkur v posledních dvou letech zařadili do soutěžních úkolů programování pomocí mikropočítače Micro:bit,“ říká Miroslav Dvořák, předseda představenstva Jihočeské hospodářské komory (Jhk) a generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group a.s.

Jako každý rok, i letos zadání pro 12 soutěžních týmů přineslo inovaci v podobě programování robotického autíčka Maqueena. „Většina ze zúčastněných týmů neměla s programováním robota zkušenost. Věříme, že tato novinka byla i pro pedagogy inspirací, jak obohatit své vyučovací hodiny. Stejně tak Micro:bit někteří před soutěží nevyužívali, ale během soutěže je zaujal natolik, že by jej chtěli do hodin informatiky zařadit,“ říká Barbora Sejková, organizátorka soutěže T-PROFI, která dodává: „Moc bych chtěla pochválit všechny soutěžící, kteří během soutěžního klání předvedli nejen své znalosti z oblasti techniky a IT, ale i kreativitu při stavění soutěžních rekvizit recyklačního střediska a týmovou spolupráci mezi žáky základních a středních škol.“ Právě tyto faktory, prezentace před odbornou porotou nebo čas, po který naprogramované auto projelo soutěžní dráhou, hrály roli na finální umístění soutěžních týmů.

    

I letos bylo podmínkou, že tým musí mít tři žáky základních a tři žáky středních škol a minimálně jednu dívku. Pod vedením kapitána některé z firem, který měl spíše koordinační, poradní a motivační roli, pak museli postavit rekvizitu městečka Profíkov, jehož součástí bylo recyklační středisko. Do tohoto střediska bylo nutné postavit z polytechnické stavebnice Merkur vjezd a pomocí naprogramovaného autíčka Maqueen do něj dovézt tříděný odpad.

„Do soutěže jsem se zapojila proto, že v Nových Hradech chodím na výtvarku a hodně mě to baví. Tak jsem si řekla, že by soutěž mohla být zábavná. Naučila jsem se hodně spolupracovat s ostatními členy týmu a dostávat během časového limitu různé nápady a improvizovat s výtvory,“ sdělila bezprostředně po soutěži žákyně Zdenka Horelicová ze ZŠ Nové Hrady. Možnost přicházet během soutěže s originálním řešením oceňuje i Jan Srbený z vítězného týmu společnosti EGE, spol. s r. o.: „Líbil se mi formát soutěže: rámcové zadání, příprava a samotná soutěž. V soutěžním dni bylo nutné řešit nějaký problém, který vyvstal až s přesným zadáním. Například bylo nutné upravit program robota tak, aby se nechytal jiných čar soutěžní dráhy. To starší kluci vyřešili testováním na místě a čerpáním z vlastní přípravy, to je velmi bavilo. I mladší děti ze základky přicházely s různými nápady a zlepšováky během soutěžního času. Na konci bylo vidět 12 různých výsledků, žáci měli možnost se s ostatními porovnávat v nápadech a dále se inspirovat. Děkuji, že vámi organizované kolo soutěže bylo pojato moderním způsobem, který dává důraz na komplexní kvality týmu,“ zhodnotil Jan Srbený. Právě přicházet s novým řešením a vytvořit odlišný model dával žákům možnost přetavit svou kreativitu do originálních výstupů, které porota s nadšením hodnotila.

Se soutěžním zadáním se zdárně poprali jak žáci z jižních Čech, tak i Horního Rakouska a Dolního Bavorska. Nejlepším výsledkem se však blýskl tým zmíněné firmy EGE, spol. s r. o. Druhé místo obsadil tým společnosti Jihostroj a.s., třetí příčku získal tým firmy MOTOR JIKOV Group a.s. Vítězný tým EGE pak postoupil do národního kola soutěže v Praze, kde s dalšími 11 týmy z Česka a Polska museli sestavit model jaderného reaktoru.

 

Soutěž Talenty pro firmy proběhla v rámci projektu TechTalent_21 č. Cíl EÚS/DF/SU/11/05, který je spolufinancován Evropskou unií v rámci Dispozičního fondu.

Galerie


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

10. prosinec 2024
Tisková zpráva

České firmy objevují potenciál starších zaměstnanců. Pomáhá i soutěž Fajn firma 55+

Firmy čelí rekordnímu nedostatku pracovní síly, kdy přes 300 tisíc pracovních míst zůstává neobsazených. Přesto přetrvávají předsudky vůči zaměstnávání starších osob, které jsou vnímány jako méně flex...

Přečíst celý článek
09. prosinec 2024
Tisková zpráva

Vysoké náklady na pracovní sílu a byrokracii vidí české firmy jako největší překážky na cestě k úspěchu v roce 2025

Vysoké náklady na pracovní sílu, nedostatek kvalifikovaných pracovníků a také nadměrná byrokracie – to jsou podle Hospodářské komory ČR hlavní výzvy pro rok 2025, ze kterých mají tuzemské firmy obavy....

Přečíst celý článek
02. prosinec 2024
Tisková zpráva

Hospodářská komora představila českým europoslancům své priority pro mandát nové evropské komise

Prezident HK ČR Zdeněk Zajíček představil Evropskému parlamentu klíčová doporučení podnikatelů pro nový mandát Evropské komise.

Přečíst celý článek