17 středních odborných škol a učilišť z Jihočeského kraje se zapojilo do soutěže Učeň roku 2024, ze kterých v červnu Jihočeská hospodářská komora ocenila 57 nejlepších studentů. Soutěž, která probíhá po celém Jihočeském kraji, si klade za cíl podpořit učňovské obory a zvýšit prestiž učňovského vzdělávání, které se potýká s malým zájmem o studium řemeslných oborů.
Ocenění Učeň roku pomáhá zvýšit prestiž učňovského vzdělávání
„Cílem soutěže Učeň roku je nejen motivovat studenty v setrvání u řemesla ale i zvýšit prestiž tohoto typu vzdělávání. Zároveň chceme ukázat, že získání výučního listu je prestižní záležitost a učňovské vzdělávání má stejný význam jako studium maturitních oborů,“ uvedla Lenka Hájková, vedoucí Oblastní kanceláře Jhk v Českých Budějovicích a dodává, že soutěž se letošní rok vyhlašovala v 11 městech jižních Čech.
Podpora učebních oborů je stejně důležitá jako podpora maturitních oborů, protože i jejich absolventi jsou na trhu práce velmi potřební. Kolik z nás hledá šikovné řemeslníky a často marně. Regionální aktéři se snaží udržet rovnováhu mezi počtem žáků v učebních a maturitních oborech, a to i právě ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou.
Jiří Doležal, zástupce ředitele pro odborný výcvik středního odborného učiliště Dačice ocenil tuto aktivitu Jihočeské hospodářské komory slovy: „Ocenění učňů vnímám jako velice důležitou součást podpory odborného vzdělávání a v našem případě především podpory učebních oborů. Není neobvyklé, že se žákům nebo rodičům „podsouvá“ myšlenka o méněcennosti učebních oborů, že zkrátka maturita je minimální stupeň vzdělávání pro spokojený, plnohodnotný život, a to jistě nepřispívá ke zdravému sebevědomí absolventů ani k popularizaci řemesel. Naopak atmosféra, kterou vnímám při slavnostním vyhlášení absolventů spojeným s oceňováním těch nejlepších, má zcela jistě pozitivní dopad jak na absolventy, tak na jejich rodiče a ostatní přítomné. Velký dík je potřeba vyslovit všem partnerům z řad firem a podnikatelů za jejich silnou a trvalou podporu. A nesmíme zapomenout ani kvalitní spolupráci se samosprávami měst a obcí.“
Do letošního ročníku soutěže, kterou organizují oblastní kanceláře Jihočeské hospodářské komory, se zúčastnilo 17 středních škol a učilišť Jihočeského kraje. Ocenění žáci musí splnit několik kritérií, jako je dobrý prospěch bez nedostatečných známek, nesnížená známka z chování, absence neomluvených hodin a maximálně 25 % omluvených hodin z celkové docházky. Důležité je také hodnocení odborného výcviku, kde musí být žák hodnocen výborně nebo chvalitebně, a hodnocení závěrečné zkoušky, zejména její praktické části.
Soutěže se účastní žáci technických a řemeslných oborů, jako jsou instalatéři, pokrývači, elektromechanici nebo nástrojáři, ale také žáci zaměřující se na gastronomii a služby, jako kuchaři, číšníci, cukráři, aranžéři nebo kadeřnice.
První ocenění proběhla ve Strakonicích, Vimperku, Prachaticích a Českých Budějovicích. Další slavnostní předávání cen pak následovalo i v Milevsku, Jindřichově Hradci, Třeboni, Dačicích, Velešíně a Kaplici.
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
České firmy objevují potenciál starších zaměstnanců. Pomáhá i soutěž Fajn firma 55+
Firmy čelí rekordnímu nedostatku pracovní síly, kdy přes 300 tisíc pracovních míst zůstává neobsazených. Přesto přetrvávají předsudky vůči zaměstnávání starších osob, které jsou vnímány jako méně flex...
Vysoké náklady na pracovní sílu a byrokracii vidí české firmy jako největší překážky na cestě k úspěchu v roce 2025
Vysoké náklady na pracovní sílu, nedostatek kvalifikovaných pracovníků a také nadměrná byrokracie – to jsou podle Hospodářské komory ČR hlavní výzvy pro rok 2025, ze kterých mají tuzemské firmy obavy....
Hospodářská komora představila českým europoslancům své priority pro mandát nové evropské komise
Prezident HK ČR Zdeněk Zajíček představil Evropskému parlamentu klíčová doporučení podnikatelů pro nový mandát Evropské komise.