Aktuality

Jeden odvod, bez kontrol a bez papírování slibuje paušální daň pro živnostníky

03. prosinec 2020
HR a personalistika Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Poslanecká Sněmovna 1. prosince schválila návrh Ministerstva financí na zavedení institutu paušální daně pro živnostníky a podnikatele z řad OSVČ. Limit ročního příjmu z podnikání pro vstup do tohoto režimu je 1 milion Kč. Poslanci návrh schválili i se senátním pozměňovacím návrhem na technickou úpravu v rozpočtovém určení daní. Návrh nyní zamířil k podpisu prezidenta republiky.

Termín spuštění paušální daně zůstává 1. ledna 2021. Ministerstvo financí chce tímto krokem živnostníkům zjednodušit jejich odvodové a daňové povinnosti a snížit nutnost papírování. Mnohým má paušální daň přinést také finanční úsporu. Ihned po dokončení legislativního procesu připraví Finanční správa přehledný manuál a formulář oznámení ke vstupu do paušálního režimu daně. Půjde o jednoduchý formulář k odevzdání na podatelně nebo k odeslání na místně příslušný finanční úřad. A pokud si někdo není jistý, zda se mu paušální daň vyplatí, může si to jednoduše ověřit v naší daňové kalkulačce.

Trojí odvody jednou platbou na jediném formuláři

Díky paušální dani budou mít živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ možnost prostřednictvím jedné paušální platby vyřešit povinnosti k dani z příjmů, sociálnímu pojistnému a zdravotnímu pojistnému, včetně povinnosti je přiznat na třech různých formulářích. Na příští rok vychází paušální daň na 5469 korun měsíčně. Jedním formulářem a jednou platbou by tak živnostníci měli vyřešit svou daňovou a odvodovou povinnost. Paušální daň by tak živnostníkům mohla ušetřit peníze, ale především čas, který by jinak strávili otravným papírováním. Podle nedávného průzkumu agentury Median projevilo zájem o paušální daň 78 % dotázaných živnostníků, přičemž navrhovaná výše fixního odvodu je přijatelná pro dvě třetiny z nich.

V částce 5469 Kč na rok 2021 je zahrnuto zdravotní pojistné ve výši 2393 Kč a daň z příjmů v symbolické výši 100 Kč, která kompenzuje navýšení třetí komponenty, minimálního sociálního pojistného, o 15 %. To pro příští rok odpovídá výši 2976 Kč. Díky jedné pravidelné měsíční platbě živnostník může ušetřit nemalé finanční prostředky i tím, že už nemusí platit účetní služby. „Odpadne také důvod k většině kontrol z finančního úřadu, neboť u živnostníka přihlášeného k paušální dani budou postrádat smysl,“ připomíná Ministerstvo financí na svém webu.

Důchod se nikomu nesníží, švarcsystém je nelegální formou podnikání

Vyladit připomínky bylo potřeba především s Ministerstvem práce a sociálních věcí, které vyjádřilo obavy z ohrožení důchodového systému a ze zneužívání švarcsystému. Propojení IT systémů mezi finančními úřady a úřady práce je též nezbytnou podmínkou fungování institutu paušální daně. Právě navýšené minimální sociální pojistné o 15 % má situaci živnostníků v důchodu zlepšit. Většina z nich dnes totiž platí jen nezbytné minimum s tím, že paušální daň ve skutečnosti OSVČ přinese větší jistotu v podobě budoucího vyššího starobního důchodu. Díky navýšení složky odvodu sociálního pojistného budou odvádět vyšší důchodové pojistné, což povede posílením průběžného pilíře naopak k příznivému dopadu na důchodový systém. Možnost dobrovolného přispívání vyšší částky na pojistné na důchodové pojištění přitom zůstane zachována.

Není důvod se obávat ani toho, že by paušální daň zvýšila motivace k obcházení zaměstnaneckých úvazků švarcsystémem. Švarcsystém představuje nezákonnou daňovou optimalizaci a je jako nelegální forma zaměstnávání postihován ze strany příslušných státních orgánů.

Podmínka ročního příjmu do 1 milionu Kč

Paušální daň bude fungovat zcela na dobrovolné bázi. Přihlásit se k ní budou moci po dokončení legislativního procesu živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ s ročním příjmem z podnikání do 1 milionu Kč a neregistrovaní k platbě DPH. Paušální daň by se ve vládou schválené podobě mohla týkat více než 408 tisíc OSVČ. S přihlášením k ní ale již nebude možné uplatňovat žádné další daňové slevy a úlevy. Celá řada živnostníků přitom uplatňuje bonus na děti, slevu na manželku a podobně. Ti do toho pravděpodobně nepůjdou. Ministerstvo financí proto odhaduje, že by se do systému mohlo přihlásit přibližně 140 tisíc lidí. Celkový aktualizovaný dopad paušální daně na veřejné rozpočty je zanedbatelný ve výši -177 mil. Kč ročně. Dopad na sociální pojistné je +200 mil. Kč, negativní dopad na výběr daně z příjmů fyzických osob je -398 mil. Kč.

Pozměňovací návrh Senátu

Poslanci institut paušální daně schválili spolu se senátním pozměňovacím návrhem na technickou úpravu rozpočtového určení daní (RUD). Návrh odstraňuje neopodstatněnou výjimku u rozpočtového určení daně z příjmů fyzických osob placených poplatníkem na základě daňového přiznání. Příjmy z této daně byly do současnosti rozděleny na 40 % přímo pro státní rozpočet a 60 % k dalšímu dělení mezi stát, kraje a obce dle již standardního RUD. Tato výjimka bude nyní odstraněna a rozpočty samospráv se nově budou podílet na 100 % výnosu této daně. Ministerstvo financí senátní úpravu podporuje a samo by k ní přistoupilo při vládní novele RUD. Úprava přináší pozitivní efekt do rozpočtu krajů a obcí až do výše 700 mil. Kč.

 

Zdroj: Ministerstvo financí


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

28. listopad 2024
HR a personalistika

Dvě třetiny firem počítají se zvyšováním platů zaměstnancům v příštím roce

Téměř dvě třetiny firem počítají s tím, že v příštím roce svým zaměstnancům zvýší mzdy. Polovina z nich přitom počítá s navýšením do 5 procent, další polovina pak plánuje mzdový růst nad pětiprocentní...

Přečíst celý článek
12. listopad 2024
Podpora podnikání

Creative Business Cup 2025: Přihlaste svůj kreativní startup

Agentura CzechInvest připravuje už osmý ročník soutěže Creative Business Cup. Jejím cílem je ocenit nejkreativnější startupy v Česku. Národní kolo soutěže bude příští rok hostit Hradec Králové.

Přečíst celý článek
25. říjen 2024
HR a personalistika

Jak vysoké jsou průměrné roční mzdy v zemích Evropské unie?

V roce 2023 byla průměrná hrubá mzda v Česku osmá nejnižší z členských zemí Evropské unie, avšak s malým finančním odstupem od Řecka, Portugalska nebo Malty. Podívejme se, ve kterých evropských zemích...

Přečíst celý článek